KontaktRejseforsikringRejsebetingelserOm osVelkommenHjemMail til oskalenderNyheds brevFormel 1 Grand PrixRundrejser  i USA, Australien og Sydafrika med dansk rejseleder
sport rejser
» Fodboldrejser
» Formel 1 rejser
» Ishockeyrejser
» NFL, NHL & NBA rejser
» Andre sports rejser
» OL rejser
» Håndboldrejser
» Køb et Gavekort
andre rejser
» Rejser til Dubai
» Sommerferie
» Eksklusiv rejser
» SPA/Wellness rejser
» Luksusrejse i Thailand
» Gastronomirejser
» I Luna Christofis fodspor
» Kalender 2010
» Koncert rejser
» B2B rejser
» Oplevelsesrejser
» Ferrari-kørsel i Italien
» Oktoberfest i München
» History of legends
» Expo 2010
» Tema og rundrejser
» EM kvalifikationskamp i Portugal
» Oplevelsesrejser » "Skattejagt" rundt i Indien » "Skattejagt" rundt på Cuba

"Skattejagt" rundt i Indien



Afrejse den 03. - 13. april


1. DAG DANMARK – NEW DELHI

Morgenafgang med rutefly og vores partner Swiss air via Zürich.
Ankomst til New Delhi (00h30). Velkomst og transfer til hotel i lokal bus.

2. DAG NEW DELHI
Officiel briefing og introduktion til jeres Indiske Eventyr. Præsentation af oplæg og opdeling af hold.
Afgang med rickshaws mod « India Gate » for her at fejre startsignalet til TRANSINDIA.
Her stiftes også bekendskab med jeres biler – de extraordinære Ambassadors, der siden 1957 er blevet produceret under Morris licence af den lokale fabrikant Hindustan.
Her møder I ligeledes jeres chauffør.
Herefter fortsættes med rickshaws igennem den gamle bydel, til moskéen, bazaren og Red Fort!
Frokostpause inden eventyret fortsætter.
Eftermiddagens første indslag, der foregår i et gammelt tempel, er en introduktion til hinduismen og de mange helligdomme.
Efter en begivenhedsrig dag er dagens sidste indslag mere afslappende. I hotellets have får vi en spændende forelæsning i Indiens historie.
Under aftenens middag afsløres holdstillingen efter denne dags første etape.

3. DAG NEW DELHI – AGRA
Morgenmad på hotellet. Lad det være en overraskelse, hvordan dagens første opgave tager jer rundt i Delhi’s forskellige kvartérer inden turen går mod Agra.
Nu gælder det om ved hjælp af kort og roadbooks at finde den rette vej, men undervejs skal der også prøves kræfter med vinden, hvis I møder Eole – vindens Gud.
Ankomst til Agra med middag og dagens resultater.

4. DAG AGRA – JAÏPUR
Det gælder om, at stå meget tidligt op, for at få en helt unik oplevelse ved et af verdens mest enestående menneskeskabte vidundere: Taj Mahal. Også her venter en overraskelse. Efterfølgende tager I tilbage til hotellet for at få morgenmad. Dagen er først lige begyndt, og nu er det tid til at købe ind til frokosten på det lokale marked.
Først på eftermiddagen forlader vi Agra for at køre til Jaïpur ad ukendte små veje gennem det imponerende indiske landskab. Sjove opgaver og overraskelser venter undervejs.
Overnatning i Jaïpur – den rosa by. Middag og resultater.

5. DAG JAÏPUR
Efter morgenmad går turen til de gamle bymure og videre ind i Jaïpurs gamle bydel, hvor vi hurtigt bliver velbevandret i selv de mindste stræder. Men dagens spørgsmål er: Kender chaufføren virkelig vejen eller…?
Nu gælder det om at finde de Jeeps, der skal tage os på tur ud i højdedragene omkring byen. Det er her vi muligvis stoppes af elefanter.
Oplevelser og nye opgaver for at samle point, følger resten af dagen.
I Fort d’Amber skal vi overvære endnu en forelæsning i indisk historie. Derefter er selveste Maharajaen vores vært til eftermiddagsteen.
Tilbage til hotellet til middag og oplæsning af dagens resultater og holdstillingen.

6. DAG JAÎPUR – DEOGARDH
Til formiddag skal vi længere ind i hjertet af Rajasthan. Opgaver skal løses og flere sjove transportmidler benyttes: damptog, gamle Chevrolets, heste…
Ankomsten til byen Deogardh bliver i sig selv en oplevelse, og selv om du tror, at du er ankommet er det måske blot en illusion…
Lidt afslapning bliver der dog tid til om eftermiddagen inden middagen.
Overnatning i Deogardh.

7. DAG DEOGARDH - UDAIPUR
Afrejse mod byen Ranakpur, hvor et af Indiens største Jaïn templer findes. Det er landets næststørste religion og vi bliver nærmere introduceret til denne praksis af templets ypperste præst.


Vegetarisk frokost i templet

Om eftermiddagen følger nye opgaver på vejen mod byen Udaipur, hvor vi skal overnatte.

8. DAG UDAIPUR
I Udaipur skal vi høre om, og eventuelt prøve landets nationalsport…
Derefter skal vi høre den tredje og sidste forelæsning i landets spændende historie og om eftermiddagen er der mulighed for at få yderligere point, når de sidste opgaver skal løses.
Om aftenen er der middag i City Palace. Det er i disse magiske omgivelser at den samlede stilling offentliggøres. Ét er sikkert: Alle har vundet en masse oplevelser.

9. DAG UDAIPUR – MUMBAI
Afrejse med rutefly fly til Mumbai, hvor der vil være en byrundtur. Tror du at eventyret er slut nu…?
Om eftermiddagen er der pause på hotellet for at blive frisket op.
Middag på stranden efterfulgt af transfer til lufthavnen. Nat fly med vores partner Swissair via Zürich mod København.

10. DAG
Ankomst til København om formiddagen.


Priser

Pris pr. person: kr. 28.350


Prisen inkluderer
Fly København - Delhi/Mumbai t/r med Swiss på økonimiklasse
Landarrangement i nedenstående program fra Delhi til Mumbai 10 dage/9 nætter. Alle skatter og afgifter

Inkluderer ikke drikkevarer på turen og turistvisum (ca. kr. 350)

 

Såfremt I ønsker at bestille eller få yderligere informationer så kontakt venligtst Travel Sense på tlf.: 70 23 06 44 eller på mailhenrik@travelsense.dk 

 

Søg rejse her
 
Fly
Billeje
Hoteller
 

Kommende events

Fodbold
England / Premier League
Lør. 04/12-2010
Liverpool FC - Aston Villa
England / Premier League
Lør. 23/10-2010
Liverpool FC - Blackburn
England / Premier League
Søn. 15/08-2010
Liverpool FC - Arsenal
Køb et Gavekort
Fre. 31/12-2010
Gavekort kr. 25000

Find din sportsrejse

Travel Sense A/S - Lille Strandstræde 20B, - 1254 Copenhagen K. - Denmark - Tlf. +45 70 23 06 44 - fax. +45 77 30 55 10 - mail. info@travelsense.dk RSS Feed